Biuletyn Informacji Publicznej

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Pławanicach

Poradnia udziela dzieciom od momentu urodzenia i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Udziela rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomaga przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Przedmiot działalności i zadania określa statut poradni zamieszczony jako załącznik na niniejszej stronie w zakładce "Status prawny".

Do zadań poradni należy w szczególności:

1) diagnozowanie dzieci i młodzieży;

2) udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

3) realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych;

4) organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Teren działania poradni jest następujący:

1) Gmina Białopole,

2) Gmina Dorohusk,

3) Gmina Dubienka,

4) Gmina Żmudź,

5) Gmina Kamień,
6) Gmina Leśniowice,
7) Gmina Wojsławice,
8) Gmina Chełm, sołectwa Koza Gotówka, Srebrzyszcze, Strupin Mały, Strupin Duży, Strupin Łanowy, Pokrówka, Rożdżałów, Rożdżałów Kolonia, Krzywice, Krzywice Kolonia.

Poradnia udziela pomocy:

a) uczniom, ich rodzicom i nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek mających siedzibę na terenie działania poradni,

b) dzieciom nieuczęszczającym do przedszkola lub szkoły oraz ich rodzicom zamieszkałym na terenie działania poradni.

Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne.

Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Pławanicach jest placówką właściwą do orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci niewidomych i słabo widzących, niesłyszących i słabo słyszących oraz dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, afazją, niepełnosprawnością ruchową oraz dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.